جهاد اقتصادی ایران را الگوی مناسبی برای کشورهای در حال توسعه می‌کند

مدیر کل دفتر مردم داری و دولت یاری استان قم:
جهاد اقتصادی ایران را الگوی مناسبی برای کشورهای در حال توسعه می‌کند

 

توکلی کیا با اشاره به سال 90 که "جهاد اقتصادی" نام‌گذاری شده است، افزود: در دو سال گذشته نام‌گذاری‌های معظم له در جهت شکوفایی اقتصادی و حذف برخی آفت‌ها از جمله کم کاری و اسراف از پیکره اقتصاد کشور بوده است؛ ولی نام‌گذاری در سال 90 نسبت به سال‌های قبل از یک برجستگی خاص برخوردار است و آن هم استفاده از کلمه «جهاد» در پیشوند نام سال است.

مدیر کل دفتر مردم داری و دولت یاری استان قم افزود: اگر بنا باشد جامعه‌ای بر اساس آموزه‌های آسمانی و قرآنی اداره شود، وجود فقر و فقیر در آن جامعه معنا ندارد، پس بایستی عرصه اقتصاد را به عرصه‌ای جهادی برای شکوفایی اقتصادی که ثمره خوش آن فقرزدایی و ایجاد رفاه می‌باشد، تبدیل کرد.

دبیر کانون مردم نهاد طلوع پیوند آسمانی اظهار کرد: پس می‌توان با جهاد اقتصادی در سال 90 جلوی هرگونه آثار منفی رکود اقتصادی دنیای غرب بر اقتصاد پویای جمهوری اسلامی را سد کنیم و به نوعی برای کشورهای در حال توسعه به خصوص کشورهای اسلامی منطقه الگوی مناسبی از یک حکومت دینی و مستقل ارائه کرد.

مدیر کل دفتر مردم داری و دولت یاری استان قم اظهار کرد: باید پس از تصویب بودجه سال 90 طراحی «نقشه راه» عملی شدن دکترین «جهاد اقتصادی» در سال 90 مورد پیگیری قرار گیرد.

مدیر کل دفتر مردم داری و دولت یاری استان قم خاطرنشان کرد: مردم نیز جهاد اقتصادی را با رونق بخشیدن به کارهای تولیدی اعم از فعال‌سازی کارگاه‌های کوچک یا حتی تولیدات خانگی جامه عمل بپوشانند و همان‌گونه که در سال‌های دفاع مقدس با پشتیبانی خود از رزمندگان در جبهه‌های نبرد افتخار آفریدند اینک در عرصه‌های دیگر و با اقدامی جهادگونه نظام جمهوری اسلامی را همراه و یاریگر باشند.

محمد توکلی کیا با اشاره به مصوبات هیئت دولت در سفر مقام معظم رهبری به استان قم اظهار داشت: برای بهبود وضعیت تعاونی‌ها مبلغ 300 میلیارد ریال در قالب اعطای تسهیلات به شرکت‌های تعاونی فراگیر ملی با اولویت تعاونی‌های صنایع دستی و قالی‌بافی استان در سال‌های 89 و 90 به اداره کل تعاون استان اختصاص داده شده است که امیدواریم با همکاری بیش از پیش مسئولین محترم در حوزه جوانان شاهد رفع موانع اشتغال پایدار جوانان در استان قم باشیم.

وی توسعه اشتغال را از مهم‌ترین برنامه‌های استان در سال 90 عنوان کرد و گفت: در سال گذشته با وجود اینکه ایجاد 15 هزار شغل برای استان قم در نظر گرفته شده بود ولی دولت محترم توانست نسبت به ایجاد 25 هزار شغل اقدام کند.
توکلی کیا اضافه کرد: سهمیه در نظر گرفته شده برای ایجاد اشتغال در سال جاری 35 هزار شغل است و با توجه به ظرفیت‌های گسترده‌ای که در استان قم وجود دارد، پیش‌بینی‌ می‌کنیم که در سال جاری 50 هزار شغل در استان ایجاد شود. 

وی به اجرای طرح آمایش صنعت قم اشاره کرد و افزود: در راستای اجرای این طرح 50 طرح بزرگ صنعتی در استان قم با سرمایه‌گذاری یک‌هزار و 300 میلیارد تومان ایجاد خواهد شد و اجرای این طرح پیشرفت چشمگیر بخش صنعت در استان قم را به دنبال خواهد داشت.
مدیر عامل موسسه توسعه صنایع پایین دستی استان قم از احداث کارخانه فولاد و کارخانه اتومبیل‌سازی در قم خبر داد و اظهار داشت: در سال جاری شاهد آغاز عملیات اجرایی این دو پروژه بزرگ نیز خواهیم بود که ان شاءالله به رفع بی کاری جوانان استان کمک بزرگی خواهد نمود.

توکلی کیا یادآور شد: با وجود همه این شرایط سال 90 برای ایران اسلامی پرافتخار و برای استان قم سال فرصتهای ویژه توسعه اقتصادی و فرهنگی خواهد بود همچنین در این سال شاهد اجرای کامل طرح هدفمندسازی یارانه‌ها از سوی دولت خواهیم بود، طرحی که دولت توانست با موفقیت آن را به اجرا درآورد.

مدیر عامل موسسه توسعه صنایع پایین دستی استان قم اظهار داشت: در سال جهاد اقتصادی برای استفاده از استعدادها، ‌توانمندی‌ها، خلاقیت‌ها و ابتکارات جوانان باید به ایجاد اشتغال برای آنها پرداخت همچنین در این سال باید برای ورود جوانان به میدان جهاد اقتصادی و به نمایش گذاشتن توانمندی‌هایشان تلاش کرد. 

توکلی کیا در ادامه افزود: منظور از "جهاد اقتصادی "، انقلاب اقتصادی و تلاش برای رسیدن به اهداف کلان اقتصادی است و جوانان باید نقشی فعال‌تر در این عرصه نسبت به سایر مردم داشته باشند.

ایشان با بیان اینکه همه افراد در زمینه "جهاد اقتصادی " نقش مهمی دارند و باید تلاش کنند تا در این سال اقتصاد کشور را شکوفا کنند، عنوان کرد: "جهاد اقتصادی " به معنای جهاد در تمام زمینه‌ها به صورت کیفی و نه به شکل کمی است و رسیدن به ‌خوداتکایی کشور در سال "جهاد اقتصادی " نکته کلیدی محسوب می‌شود.

دبیر سازمان مردم نهاد طلوع پیوند آسمانی با بیان اینکه در سال "جهاد اقتصادی " باید از افراط و تفریط خودداری شود، ادامه داد: "جهاد اقتصادی " منوط به نصب تابلو و بیلبورد نیست بلکه در این زمینه باید به صورت عملی کار کرد و هزینه‌های مصرفی جامعه را کاهش داده و به تولید به ویژه در صنایع زیربنایی توجه کرد.

مدیر کل دفتر مردم داری و دولت یاری استان قم با تأکید بر اینکه اقتصاد ایران به این جهاد نیاز دارد، اضافه کرد: موفقیت در "جهاد اقتصادی " در گروی جهاد جوانان کشور است؛ در جهاد اقتصادی جوانان می‌توانند از طریق انگیزه‌ها، توانایی‌ها و اعتقادات خود الگوی خوبی در جهت پیشرفت کشور برای سایر کشورها باشند.

مدیر کل دفتر مردم داری و دولت یاری استان قم گفت: جهاد اقتصادی در ایران الگوی مناسبی به کشورهای در حال توسعه و اسلامی منطقه ارائه می‌کند.

/ 0 نظر / 15 بازدید