مجوز بهره برداری از شیره آنغوزه در قم صادر شود

 *******

 

'محمدتوکلی کیا' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح بهره برداری از آنغوزه از مراتع استان قم به سبب بارندگی های مناسب سال گذشته قابل اجرا شده است.

وی اظهار داشت: این طرح با همکاری 9 گروه از بهره برداران بومی منطقه قابل اجرا خواهد بود.

توکلی کیا پیش بینی کرد، 14 هزار کیلو شیره آنغوزه سالانه از مراتع استان برداشت شود.

مدیر عامل موسسه توسعه صنایع پایین دستی استان قم گفت: بهره برداری از شیره آنغوزه برای 152 نفر در استان به صورت مستقیم شغل ایجاد می کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اقلیم استان و تنوع پوشش گیاهی از جمله وجود بیش از هزار و 200 گونه که حدود 400 گونه از آنها دارویی محسوب می شود، برنامه ریزی برای توسعه و بهره برداری از گیاهان دارویی منطقه ضروری است.

وی ادامه داد: در همین راستا خوشبختانه اداره کل منابع طبیعی استان قم برنامه ریزی هایی برای کاشت، توسعه و بهره برداری از این گونه های گیاهی انجام داده است.

توکلی کیا کاشت گیاه گز روغن در سطح 800 هکتار و آلوئه ورا در سطح 180 هکتار با مشارک مردم را از مهمترین اقدامات امکان پذیر در سال آتی عنوان کرد.

گیاه دارویی آنغوزه با نام علمی Feruca Assafoetida ، گیاهی است علفی چند ساله از خانواده Umbecciferae که ریشه آن ضخیم و گوشتی است و شیره ای سفید رنگ و بد بود دارد که در هوای آزاد سفت می شود.

این گیاه در نواحی بایر، زمین‌های ماسه‌ای خشک و آهکی گرم می‌روید و منشاء آن درمناطق استپی افغانستان و ایران نظیر استان‌های یزد، خراسان، قم،کرمان ،‌هرمزگان ،‌ بوشهر و فارس می‌باشد.

گیاه آنغوزه از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است و از شیرابه‌آن بیش از ۶۰۰نوع دارو و ۶۰ نوع علف کش به دست می‌آید.

توکلی کیا افزود: متاسفانه به علت نبود صنعت تبدیل در ایران، این گیاه دارویی به صورت خام به آلمان ارسال و به صورت دارو به ایران بازگردانده می‌شود.

وی اظهار داشت: با کاشت گیاه آنغوزه می‌توان درآمدی معادل یک دوم درآمد حاصل از نفت را بدست‌آورد و هر کیلوگرم از این گیاه در بازار کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به قیمت ۱۲دلار به فروش می‌رسد. وی افزود: آنغوزه گیاهی خودرو از خانواده `چتریان` است که در طول عمرش یکبار گل می‌دهد و بعد از بین می‌رود.

توکلی کیا خاطر نشان کرد:گیاهان دارویی در زمینه بهره برداری به سه دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول گیاهانی هستند که بهره‌برداری از آنها به علت ازبین رفتن اصل گیاه، ممنوع است، دسته دوم گیاهانی هستند که بهره‌برداری از آنها مجاز است و دسته سوم گیاهانی است که بهره‌برداری از آنها مجاز و مشروط به شرایط و ضوابطی می‌باشد که آنغوزه از این دسته است.

وی اظهارداشت: برای جلوگیری از انقراض این گیاه و تشویق به کشت آن پیشنهاد می گردد اداره‌کل منابع طبیعی قم اقدام به خرید بذر آن از بهره برداران به قیمت مناسب کرده و آن را به صورت رایگان در اختیار کسانی که مایل به کشت آن هستند، قرار ‌دهد.

مدیر عامل موسسه توسعه صنایع استان قم افزود: در راستای برنامه مشترکی که این موسسه در رابطه با حفظ عرصه‌های منابع طبیعی با بسیج سازندگی استان قم خواهد داشت، سطحی از عرصه‌های مناسب استان به‌کشت گیاهان‌دارویی از جمله آنغوزه اختصاص خواهد یافت.

توکلی کیا گفت: گیاه دارویی آنغوزه پس از هفت سال گل می‌دهد که از هر هکتار آن، بین ۷۰تا ۱۰۰کیلو صمغ به دست می‌آید.

شیره این گیاه، ضد انگل و کشنده کرم است و در صنایع دارو سازی و صنعت، کاربرد فراوان دارد.ک/3

7307 / 653

/ 0 نظر / 22 بازدید