افزایش 30 درصدی ازدواج و کاهش 25 درصدی طلاق در استان قم

محمد توکلی کیا دبیر ستاد برگزاری جشنواره ملی پیوند آسمانی در حاشیه ادامه سلسله همایش های خانه آسمانی با موضوع خانواده خوشبخت که در استان قم برگزار می شود در گفتگو با خبرنگاران گفت: کاهش آمار طلاق در قم و افزایش نرخ ازدواج در این استان اتفاقی نبوده و این مهم با سرمایه گذاری های دولت در راستای آموزش های صحیح پیش از ازدواج، بدو ازدواج و پس از ازدواج محقق شده است.

توکلی کیا اضافه کرد: طبق آمار اداره کل ثبت احوال استان قم یکهزار و 48 مورد ازدواج در استان قم در اردیبهشت ماه ثبت شده است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته 30 درصد رشد داشته است.

وی همچنین با اشاره به کاهش 25 درصدی طلاق در اردیبهشت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تعداد طلاق در این ماه را 225 مورد اعلام کرد و گفت: همچنین این مسئله نسبت به ماه گذشته نیز کاهش داشته است.

رئیس سازمان مردم نهاد طلوع پیوند آسمانی گفت: امر ازدواج یک امر کلان کشور است و نیاز به برنامه ریزی های کلان دارد و در حال حاضر اداره کل ورزش و جوانان به تنهایی با تمام توان وارد این عرصه شده است لکن این تلاش ها به طور صد در صد نتیجه بخش نخواهد بود مگر اینکه بخش های اثر گذار وارد میدان شوند و تغییرات صورت پذیرد.

وی نخستین بخش موثر را حاکمیت دانستند و افزودند ؛ حاکمیت اعم از قوه مقننه که باید قوانین ازدواج را اصلاح کند. قوه مجریه که می بایست تمام وزارتخانه ها و دستگاه های اداری و دولتی را موظف به ورود و کمک به امر ازدواج نماید و قوه قضائیه که می بایست در نوع نگاه به پیامدهای طلاق و شیوه رسیدگی به آن اصلاحات اساسی انجام دهد.

توکلی کیا دومین بخش موثر را اجتماع دانستند و افزودند: اجتماع به این معنی که متأسفانه فرهنگ و رسومات بسیار غلطی که عمدتاً نشأت گرفته از فرهنگ غرب هستند در جامعه ما رسوخ کرده که باید اجتماع یک بازگشتی به شیوه ها و سنت های دینی خود داشته باشد تا مشکلات عدیده ای از پیش روی جوانان برداشته شود.

سومین بخش موثر از نگاه رئیس سازمان مردم نهاد جوانان خانواده ها بودند: خانواده ها به این معنی که در بسیاری از موارد خود پدر و مادر ها و خانواده ها و اقوام موانع اصلی بر سر راه ازدواج آسان و موفق جوانان هستند و می شود گفت در بسیاری موارد آمال و آرزوهای پدر و مادرها در شیوه ازدواج فرزندان مانع رسیدن جوانان به آمال و آرزوهایشان است.

آخرین و مهمترین بخش موثر خود جوانان هستند: در بسیاری از موارد هم متأسفانه مشاهده می کنیم جوانان ما خود موانع اصلی ازدواج به موقع و آسان و آگاهانه هستند. متأسفانه برخی ذهنیت های غلط از امر مقدس ازدواج و برخی بلند پروازی ها و ایده آلی نگاه کردن های جوانان باعث شده که ازدواج آنها به تأخیر افتاده و یا احیاناً اصلاً صورت نگیرد و از طرفی هم متأسفانه برخی روابط نامناسب بین جوانان از جمله روابط خیابانی و اینترنتی هم منجر به ازدواج های غیرآگاهانه و عجولانه می شود که نهایتاً به زندگی های کوتاه مدت منجر و ثمره آن طلاق می باشد.

وی اظهار داشت: بنده معتقدم این آموزش های می بایست نهادینه شده و نه فقط در شهر مقدس قم بلکه با الگو گیری از استان موفق قم در دیگر استان های کشور نیز با همین کیفیت اجرا شود، آن وقت است که می توانیم بگوییم در شکل گیری ازدواج های آگاهانه، به هنگام، آسان و انشاء الله پایدار گامی برداشته شده است که قطعاً باعث کاهش آمار طلاق خواهد بود.

توکلی کیا در پایان از دستگاه های فرهنگی استان خواستار توجه ویژه به آموزش های ازدواج برای جوانان شدند و از آن ها خواستند تا این آموزش ها را جزو سر فصل های اصلی خود قرار دهند تا انشاءالله در  ماه های آتی سال شاهد کاهش بیشتر آمار طلاق و رشد چشمگیرتر امر مقدس ازدواج در استان باشیم.

شایان ذکر است سلسله همایش های « خانه آسمانی » به همت سازمان مردم نهاد طلوع پیوند آسمانی، اداره کل ورزش و جوانان استان قم و با حمایت استانداری قم هر هفته برگزار می گردد.

/ 0 نظر / 25 بازدید